top of page
חיפוש

פתרון חידון יום העצמאות ה- 76 תשפ"ד
בני המשפחה המוזכרים בחידון הן אחד עשר הנקודות שהוקמו בנגב, במוצאי יום הכיפורים תש"ז י"א בתשרי בלילה שבין 5 ל- 6באוקטובר 1946.

הנשיא (רבי יהודה כותב המשנה) נתן בהם סימנים - נאמן חג שבת כ"ק - נירים, אורים, משמר הנגב, נבטים, חצרים, גל און, שובל, בארי, תקומה, כפר דרום, קדמה.

היישובים - לפי סדר ההצגה שלהם בחידון:

נבטים מושב במקור יוצאי עירק, רומנים, הונגרים, ואחר כך עולים מקוצ'ין. יש בו מוזיאון למורשת יהודי קוצ'ין. השכן שמרעיש - שדה תעופה צבאי. מנהלים מאבק כדי שיוקם בסמיכות שדה תעופה אזרחי. משתמשים במי הקולחים של השדה הצבאי, להשקיית גידולי החוחובה.

חצרים – בשנות ה- 50 משבר המלח אשכול הגיע לשכנע. שטפו את האדמות. מחוץ לקיבוץ דרך הפסלים האמנית מרגה פישטיין ובעלה ישראל. קיבוץ עשיר – חברת נטפים – השקיה בטפטוף.

אורים קיבוץ. בולגרים, צפון אמריקה ותנועת הבונים. בין הראשונים שעזבו את הלינה המשפחתית, ושלחו את הילדים ללמוד עם בני מושבים ולא בבית ספר קיבוצי. בתחילה ייצר חומר מילוי לשמיכות ומעילים, והיום מייצר בדים לא ארוגים.

נירים קיבוץ, על שם גדוד ניר של השומר הצעיר. בגלל תקלה לוגיסטית שקעו בחולות  לא התיישבו במקום המקורי. בתחילה התיישבו ליד סופה, במקום שנקרא דנגור. לאחר מלחמת העצמאות עברו למיקום הנוכחי ובמקומם הוקם קיבוץ ניר יצחק. שותפים המפעל הצבעים "נירלט".

משמר הנגב קיבוץ מופרט. אנחנו ממוקמים על שלוש גבעות, כאשר על הגבעה השלישית נמצא בית העלמין. בנוסף לחקלאות מייצרים קלקר, ורכיבים אלקטרוניים. היום מתמקדים במחזור פסולת.

תקומה מושב דתי. במקור בשדות חוות יזרעם מול קיבוץ בארי. נקרא בתחילה סומרה. תושבים ניצולי שואה ממזרח אירופה.  מאי 1949 עברו לאדמות אל-מוחרקה.

שובל קיבוץ. ממוקם בדיוק במרכז ישראל בין החרמון לאילת. הקיבוצניקים רצו לקרא לו אילת, על שם סובילא המופיעה במפת מידבא. בדיוק במרכז הארץ בין החרמון לאילת. - תושבים שהעדיפו את דין פראג על מדינת ישראל הועזבו מהקבוץ. 1961 – הקיבוצניק הראשון בארץ שקיבל תואר דוקטור במדעי הרוח. מוקמת בשטחו תחנת כוח פוטו אלקטרית בעלת כושר ייצור של 6.4 מגוואט. וגם מתקן אגירת אנרגיה מסוג מגה פק. יצרו קשרים טובים עם השכנים משבט אל הוזייל.

גלאון ייצרו רכב משכבות של פח עץ פח וקראו לו בובלה. היה בו מפעל למאווררים שנסגר, ומפעל לייצור פטישים שנסגר. ממוקם 4 ק"מ צפונית מערבית לערק ח'לא.

בארי - על הטראומה אין צורך להרחיב. דפוס בארי.

כפר דרום יצחק אחיטוב תאר את תולדותיו. בזמן מלחמת העצמאות ננטש. אחרי מלחמת העצמאות הוקם על ידם מושב בני דרום. ב- 1970 הוקם מחדש היאחזות נח"ל של בני עקיבא. הקיבוצים התנגדו באו ועזבו גרעינים רבים, עד אשר ב 1988 גרעין קבע. מכון התורה והארץ.  מפעל לייצור חסלט - עלי קטיף נקיים מזוחלים. פונו ב-2005 בהנתקות. ב- 2009 הקימו יישוב שנקרא שבי דרום. ליד המושב ניר עקיבא.
95 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

חידון ליום העצמאות ה- 70

מסר לשנת ה- 70 לעצמאות מדינת ישראל עם שקיעת החמה נאספנו סביב המדורה. היה זה בסיומו של החג הראשון. גזרי העצים היו לחים מעט, והאש והעשן הופיע ונעלמו חליפות. למרות גילו המבוגר של ראש השבט הוא המשיך במסור

Comments


bottom of page